muster

toetajad2

joomla responsive menu bootstrap

Peo kunstiline juht Marika Kuusik: tuleb väga eriline pidu

Marika Kuusik on Järvamaa laulu- ja tantsupeo "Hingesugulane" kunstiline juht ja projektijuht. See tähendab, et tal on suur vastutus ja oluline korralduskoorem kanda. Laulu- ja tantsupeo korraldamine on kui maratonijooks - pikk ja keeruline teekond, mis lõpeb triumfiga finišisirgel. Marika andis ülevaate, kuidas on maakonna suurpeo korraldus seni kulgenud ning kuidas on lood tema enda hingsugulasega.
 
🔹Marika, kuidas on laulu- ja tantsupeo ettevalmistused kulgenud?
Hetkel on töine, tegus ja tõsine aeg ning on veel valdkondi, mis vajavad paika loksumist. Korralduse käigus on see paratamatu, et mingil ajal tulevad välja tegevused, millele sa algselt ei osanud tähelepanu pöörata. Kõige olulisem on aga see, et osalejaid on palju, repertuaar paigas, töö käib ja kindlasti on kõik õigeks ajaks täpselt nii nagu seda oleme planeerinud.
 
🔹Oled teinud ka varem pidusid, kui palju erineb tänavune neist teistest?
Olen pidusid teinud küll, aga olnud sellega seotud pigem kunstilise juhi või lavastajana. Täna tegelen ka tehnilise poolega, mis on minu jaoks juba teistmoodi. Samuti inimesed, kellega sai kunagi pidu tehtud, on Paidest või Järvamaalt lahkunud ning tänane eluolu on suhtumisi palju muutnud. Kui varem oli neid inimesi, kes koheselt olid valmis õla alla panema, päris palju, siis nüüd on see hindamatu väärtus.
 
🔹Kuidas mõjutab peo ettevalmistust üldine majanduskriis ja hinnatõus?
Mõjutab ikka. Teenuste hinnad on teinud suure tõusu ning hetkel tuleb eelarvet vaadata väga tõsise pilguga. Kindlasti ei tohi see mõjutada peo sisulist poolt ning peab jääma osalejatele märkamata. Minu jaoks on pigem olulisem piirkonna koostöövalmidus. Kas tänases olukorras, kus kõigi king pigistab, oleme ikka valmis andma omapoolse panuse ning leidma selleks parimaid lahendusi?
 
🔹Kuidas proovid kulgevad?
Ma väga loodan, et kõik osalejad teevad juba täna usinasti proove repertuaari omandamiseks ning on mai lõpuks oma parimas vormis. Eelproovid toimuvad Paides vahetult enne pidu ehk tantsijatele 27.- 28. mail ja lauljatele 28. mail. Oleme sel korral arvestanud hetkeolukorraga majanduses ning koondanud nii proovid kui kontserdi vaid ühele nädalavahetusele. Loodame kõigi osalejate mõistvale suhtumisele ja usun, et suudame kõik ka vähese ajaga panustada 110%.
 
🔹Mis on sinu jaoks selle peo juhtmõte?
Minu jaoks on kõige olulisemad INIMESED minu ümber. Olen väga tänulik, et mul on olnud võimalus töötada koos suurepäraste inimestega, kes on mind suunanud, juhtinud, toetanud ja alati olnud minu jaoks olemas. See on ka peo juhtmõte - väärtustada inimesi ja hetki koos nendega.
 
🔹Kuidas sina suhtusid võimalusse “Hingesugulane” siiski päris peoks vormida pärast kõiki neid vintsutusi koroona ajal?
Kaalusin variante palju ning otsus sai tehtud siis, kui ka Kätlin omapoolse nõusoleku andis. Kindlasti on algne korraldus jätnud oma jälje, aga sellele ma hetkel ei mõtle. Mida lähemale saabub aeg, seda ärevamaks muutub meel.
 
🔹Kas sinul on oma hingesugulane?
On ikka ja mitu. Kõige olulisemad on minu lähedased ning siis minu parimad sõbrad - hingesugulased, kes on minu juurde jõudnud läbi erinevate koostegemiste. Just läbi ühiste hetkede saad aru, kes sind täiendavad, rikastavad ja toetavad.
 
🔹Kas igal inimesel on kusagil hingesugulane?
Ma usun, et on, aga kõik oleneb, kuidas keegi seda endale sõnastab.
 
🔹Tantsupidu tuleb sel aastal eraldi kontserdina. Millisena sa seda vaimusilmas ette kujutad?
Olen sellist pidu juba kaks korda teinud ja see on suur väljakutse. Staadioni pidu eeldab suurt ettevalmistust, sest väga lühikese ajaga pead suutma liigutada suuri masse. Aga nii need kogemused tulevad.
Sel korral on veel erilisem tunne, sest meie maakonna peoga on liitunud üle 500 tantsija Eestimaa erinevatest paikadest. See on tore, aga ka keeruline.
 
🔹Mida pead tantsupeo leivanumbriks?
Ma ei avaldaks hetkel neid rosinaid, aga arvan, et kogu pidu saab olema emotsionaalne ja täis imelist tantsu.
 
🔹Mille poolest on tänavune pidu sinu jaoks eriline?
Ma ei oskagi kohe nii öelda. Kindlasti on erilisem, sest olen teinud otsuse, et see on minu viimane tegemine Järvamaal. Eks siin on tehtud palju, on palju toredaid mälestusi, on palju imetlusväärseid inimesi. Siin on möödunud parim osa minu elust. Kindlasti annab oma erilisuse peole osalejate rohkus.
 
🔹Kui palju mõjutab pidu suvine noorte laulu- ja tantsupidu?
Mõjutab nii palju, et varem juba valminud peokavad tuli uuesti üle vaadata ja kohandada noorte peo repertuaariga. Ma pigem arvan, et see rikastab meie pidu, sest üks väike on osa suurest tervikust.